Nakon početnog planiranja, došlo je vrijeme razrade samog plana. Važno je napraviti dobru razradu kako biste imali kontinuiranu opskrbu povrćem tijekom cijele sezone.
OBLIK GREDICE
Odaberite oblik gredica. Gredice su u pravilu pravokutne, jer kao takve najbolje iskorištavaju prostor. Međutim, možete ih napraviti i u obliku trokuta, kruga ili kocke. Kakvog god oblika bila, gredica ne bi trebala biti šira od 1,5 m, tako da sa svake strane možete dosegnuti sredinu. Širina staza među gredicama ne bi trebala biti šira od 30-ak cm, a glavni put u vrtu oko 50 cm.
PRIPREMA TLA
Nakon što ste isplanirali gredice slijedeća stvar koju trebate napraviti je dobra priprema tla. To znači da je potrebno temeljito prekopavanje gredica, rahljenje površinskog sloja, oblikovanje staza i nanašanje organskih gnojiva. Poželjno je da staze prekrijete materijalom koji će spriječiti rast korova i stvaranje blata. Možete izabrati sjeckanu koru drveta, šljunak i betonske ili kamene ploče.
MALČIRANJE
Poželjno je da zemlja u vrtu trajno bude pokrivena organskim otpatcima u obliku malča. Malč je tanki sloj (1 do 3 cm) raznih otpadaka slame, svježe pokošene trave ili usitnjene kore drveta. Takvim slojem zemlju istovremeno hranimo, štitimo od isušivanja, ali i smrzavanja.
Ako koristimo malč u vrtu nećemo imati potrebe za dubokim oranjem, jer on popravlja mrvičastu strukturu zemljišta, čime trajno održava plodnost vrta. U ovom slučaju prekapamo najviše do dubine od 20 cm. Na taj način zemlja se manje preokreće i štite se razni organizmi zaduženi za kvalitetu gornjeg sloja zemlje.
ZALIJEVANJE
Voda je osnovni sastojak rasta svih biljaka i odgovorna je za svaki botanički proces. Voda je također glavni sastojak u većini povrća. Međutim, za dobar uzgoj nije potrebno samo zalijevanje. Previše vode može jednako naštetiti kao i premalo.
Pitate se koliko je onda vode potrebno za vaše
povrće? Količina vode u vrtu ovisi o temperaturi, vjetru, kiši i individualnim
potrebama biljaka.
Najsigurnija metoda zalijevanja je zalijevanje nakon što se zemlja potpuno
osuši na dubini od 3 cm. Tada zalijte obilno. Tako biljke razvijaju korijenski
sustav koji seže duboko u zemlju. Tako biljke mogu dobro crpsti hranjive tvari
i bujno uspijevati.
Zalijevajte uvijek rano ujutro ili navečer nakon
zalaska sunca. Nikad ne zalijevajte u podne. U tom bi slučaju biljka doživjela
temperaturni šok, a voda bi prebrzo ishlapila.
Pametno
zalijevanje vrta znači zalijevanje kišnicom koju možete skupljati u posudama
ili u osmišljenom sustavu za sabiranje.