Početak godine pravo je vrijeme za izradu godišnjeg vrtlarskog plana. Zašto uopće popisivati sve poslove i planirati nešto što ovisi o vremenskim prilikama? Nije cilj napraviti precizan kalendar radova u vrtu i oko njega, već otprilike odrediti količinu potrebnog materijala i vremena za te radove, što će uvelike olakšati sezonu.
Nakon odabira što želite saditi od biljaka, valja odrediti njihovu količinu. Sastavite popis te obratite pažnju koliko vremena možete posvetiti vrtu. To je iz razloga što su neke biljke vrlo zahtjevne za održavanje, pa ako nemate vremena svaki dan zalijevati ih, okapati i prihranjivati, možda je bolje ne saditi ih.
Krivim odabirom sjetvenog supstrata, te predubokom sjetvom u startu zagarantiran je neuspjeh. Dodamo li k tome još preranu i pregustu sjetvu, rezultat uzgoja neće biti pohvalan.
Što je zapravo supstrat?
Supstrat je gotova mješavina zemlje, komposta i raznih dodataka, ovisno za što je namijenjen. Za uzgoj presadnica, osim kvalitetnog sjemena, najvažnije je nabaviti i kvalitetan supstrat za sjetvu. Najčešće dostupni supstrati u obliku zemlje za cvijeće nisu poželjni. Brzo gube vlagu, nemaju nikakvu hranjivu vrijednost te postoji šansa da u sebi sadrže štetne organizme. Imajte na umu da će kvalitetan supstrat namijenjen uzgoju povrća osigurati dobar početak sezone, tako da ne treba štedjeti. On će u početku presadnicama osigurati dovoljno vlage, kasnije tijekom rasta i dovoljno hranjiva, a to su dvije najvažnije stvari za zdrav uzgoj.
Najbolja kombinacija supstrata za sjetvu presadnica pokazala se mješavinom finog sjetvenog supstrata, kokosove zemlje i zeolita u omjeru: 20l supstrata – 10l kokosove zemlje – 1 kg zeolita fine granulacije.