Blitva – savjeti za uzgoj
Deset savjeta koji će vam pomoći u proljetnom uzgoju blitve te osigurati velike količine ovog ukusnog i zdravog povrća.
- VRIJEME:
Blitva se sije/sadi kad je prošla opasnost od mraza, a tlo se zagrijalo na najmanje 10°C. Od sredine travnja do sredine svibnja, ovisi o području (kontinentalna ili primorska Hrvatska). - TLO:
Blitva voli drenirano i hranjivo tlo, prije sjetve, tlo očistite od korova, pognojite kompostom ili gnojivom. - SIJANJE U REDOVE:
Blitva se sije u redove na razmak od 30-40 cm, unutar reda prorijedite ju na 20-30 cm. - SADNJA/SIJANJE:
Sadnice blitve treba saditi do dubine do koje su bile posađene u rasadniku. Kod sijanja, na dubinu od 2-3 cm. - ZALIJEVANJE:
Sadnice blitve nakon sadnje treba dobro zaliti, nakon toga, zalijevajte redovito (pripazite tijekom sušnog razdoblja). - GNOJIDBA:
Blitvu treba gnojiti nekoliko puta tijekom sezone, a prva gnojidba neka bude oko mjesec dana nakon sadnje. Koristite gnojiva bogata dušikom, kalijem i fosforom. - ZAŠTITA:
Blitva je osjetljiva na neke štetnike i bolesti, poput lisnih uši, puževa i plamenjače. Pregledavajte biljke i uklanjajte zaražene dijelove. Ako je potrebno, možete primijeniti i zaštitna sredstva kako biste kontrolirali štetnike. - BERBA:
Blitvu možete početi brati otprilike nakon 50-70 dana od sadnje. Berite listove po potrebi, ostavljajući donje listove da bi se biljka mogla dalje razvijati. - POLOŽAJ RASTA:
Blitva voli sunčano ili polusjenovito mjesto. Ako sadite blitvu na potpuno sjenovitom mjestu, može se dogoditi da biljke ne dobiju dovoljno sunčeve svjetlosti i ne razviju se dobro. - ROTACJA :
Da biste izbjegli bolesti i probleme sa tlom, dobro je napraviti rotaciju usjeva. To znači da svake godine mijenjate mjesto na kojem sadite blitvu s drugim povrćem. Tako ćete spriječiti da se bolesti i štetnici nakupljaju u tlu i osigurati da biljke dobiju sve potrebne hranjive tvari za dobar rast i razvoj.
Ovo morate znati o uzgoju blitve
Pogrešno | Ispravno |
Sjetva na istom mjestu u razmaku manjem od tri godine ili nakon sljedećih kultura: cikle, kupusnjača ili luka | Blitva se uzgaja na istom mjestu nakon minimum tri godine. Dobri predusjevi su: ZELENA SALATA, GRAH, MRKVA. Može se uzgajati pored graha, krastavaca, rajčice i začinskog bilja – menta, majčine dušice, kopar, kadulja te neven. |
Nedovoljna količina vode, naročito u fazi razvijanja bujne lisne rozete | Blitva dobro podnosi sušu zbog svog dubokog korijena no potrebno joj je navodnjavanje, pogotovo tijekom sušnih razdoblja (traži od 9 do 12 litara vode tjedno. Ako smo blitvi omogućili dovoljnu i ravnomjernu količinu vode listovi postaju sočniji, a biljka stvara bolju otpornost. |
Niste okopavali blitvu | Okopavanje je potrebno, pripazite tijekom ljetnih mjeseci zbog stvaranja pokorice koja biljci uskraćuje hranjiva neophodna za pravilan rast i razvoj. |
Kašnjenje sa berbom | Ako listovi prerastu oni postaju tvrđi i grublji, a ovo negativno utiče i na njihov ukus. |